Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017

Πεντάρα πρόκρισης για την Μπαρτσελόνα

Μία Μπαρτσελόνα βγαλμένη από τα… παλιά ήταν αυτή που παρουσιάστηκε στο «Καμπ Νου» κόντρα στη Σοσιεδάδ.

Πιο συγκεκριμένα στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των προημιτελικών του Copa del Rey (1-0 ο πρώτος αγώνας υπέρ των Καταλανών), οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με σκορ 5-2, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μάλιστα μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν κάποιος εκ των Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ, αλλά ο... Ντένις Σουάρες, που σκόραρε δύο φορές.
Έτσι μόλις στο 17' ο νεαρός άσος με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ, που παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 55ο λεπτό όμως ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε το σκοράρισμα, καθώς με πέναλτι έγραψε το 2-0, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Χουάνμι έδωσε μια μικρή ελπίδα στους Βάσκους για το... θαύμα.
Πάντως αυτή δεν κράτησε για πολύ, αφού στο επόμενο κιόλας λεπτό, ο Λουίς Σουάρες έκανε το 3-1.

Στο 73' ο Γουίλιαν Ζοσέ μείωσε σε 3-2 για τη Σοσιεδάδ, ωστόσο οι Καταλανοί αντέδρασαν.
Ο Αρντά Τουράν πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, έκανε το 4-2 στο 80', ενώ στο 82' ο Ντένις Σουάρες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα