Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017

Πέντε γκολ η Ολλανδία, ήττα η Ουρουγουάη

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Στο γήπεδο της πρωταθλήτριας Φέγενοορντ, στο "Kuip" δηλαδή, η Ολλανδία νίκησε 5-0 την Ακτή Ελεφαντοστού σε διεθνές φιλικό, με τον Ντιν Αντφοκάτ και πάλι να μην κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο των "Oranje".
Ο κεντρικός αμυντικός του Άγιαξ, Γιόελ Φέλτμαν, πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (13', 36') και ενδιάμεσα είχε σκοράρει με εκτέλεση πέναλτι ο Άριεν Ρόμπεν.
Ντάβι Κλάασεν (69') και Φίνσεντ Γιάνσεν (75') πέτυχαν τα υπόλοιπα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ μπήκε στο 70' και πραγματοποίησε την 130ή διεθνή συμμετοχή του, πιάνοντας στην κορυφή της λίστας της εθνικής Ολλανδίας τον Έντβιν φαν ντερ Σαρ!
Σε άλλο διεθνές φιλικό, η Ιρλανδία επικράτησε 3-1 της Ουρουγουάης (27' Γουόλτερς, 51' Κρίστι, 77' ΜακΚλιν / 38' Χοσέ Μαρία Χιμένες), με τον Έντινσον Καβάνι να αποχωρεί τραυματίας στα πρώτα λεπτά, όταν ένιωσε ενοχλήσεις μετά σπριντ και έκταση ποδιά για να κλέψει την μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.