Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018

Ο Π Α Σ Κλένια κατακτώντας το πρωτάθλημα νίκησε και την Νοταρά 48

Ένα καθαρό γάντι μπορεί να σκεπάσει ένα ακάθαρτο χέρι αλλά δεν μπορεί να το καθαρίσει

Η ομάδα του χωριού μου καμαρώνει με την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Δεύτερης κατηγορίας Μπορεί ρε Τάκη Ρέμα να είχες καλή ομάδα αλλά πρώτο τους ξεγέλασες  αφού κανένας δεν σας  μετρούσε Και το σπουδαιότερο απέναντι τους δεν είχαν έναν γίγαντα παράγοντα όπως είχε ο άλλοτε πρόεδρος Πίπιλος που έφαγε και το ξύλο της χρονιάς του ο Π Α Σ Κλένια

και αντί να μηδενιστεί ο Πέλοπας Κιάτου όπως η Κόρινθος 06 για ασήμαντο αφορμή έχασε το πρωτάθλημα ο Π Α Σ Κλένια Αφού η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται

μια και  οι τότε διοικούντες της Κλένιας  ξεκίνησαν εντυπωσιακά νικώντας τον μετέπειτα πρωταθλητή  με ένα 4-0 και αυτό ήταν το μεγάλο έγκλημα Και η αιτία ήταν και μια θρασύτητα του διαιτητή Βασίλη Αστερή να αποβάλει στο 14 λεπτό τον παίκτη Βελέντζα Ιεροσυλία !!! Και από την αγωνιστική αυτή εξαφανίστηκε ο "θρασύς" διαιτητής Και άρχισε να διαιτητεύει αγώνες του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας. Και σε κανέναν αγώνα του  Πέλοπα. όλη τη ποδοσφαιρικά περίοδο δεν έλαβε μέρος   Και με τον τρόπο αυτόν έστειλαν το μήνυμα  προς όλους τους διαιτητές Μη τολμήσει να μιμηθεί τον Αστερή  γιαίτι θα έχει και αυτό την πορεία του
Να γιατί την κατάκτηση του πρωταθλήματος έστω και της Β κατηγορίας την θεωρώ επιτυχία Και αυτό το πέτυχε ο ΠΑΣ Κλένια γιατί δεν είχε να αντιμετωπίσει τον Τάκη  Βράκα που σ αυτόν οφείλει ο Πέλοπας το πρωτάθλημα και ο τότε προπονητής του Πέλοπα του το χάρισε.

Ο πρωταθλητής της Δεύτερης Κατηγορίας  Π Α Σ Κλένια

Η διοίκησης του Π Α Σ Κλένια μαθαίνοντας από τους σφαγιασμούς που είχε υποστεί άρχισε έξυπνα το πρωτάθλημα Στην πρώτη δεκάδα των αγωνιστικών ( 1 έως 10)_συγκεντρώνει 23 βαθμούς  Και στην δεύτερη δεκάδα των αγωνιστικών  ( 11 έως 20) να πιάσει 27 βαθμούς με μια ήττα  Και εδώ είναι η επιτυχία Γιατί η τρίτη περίοδο των αγωνιστικών μας επιφυλάσσει πολλά απρόοπτα Με πέντε νίκες δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες Σύνολο βαθμών 17 Άθροισμα 67 που ήταν αδύνατον να καλυφθεί από την οδό Νοταρά 48.
Και αυτό αποδεικνύεται κατά τρόπο πολύ απλό.Έμαθα πόσα πέναλτι οι διαιτητές έδωσαν υπέρ του Π Α Σ Κλένια που βγήκε πρωταθλήτρια και πόσα σε βάρος της
Όλοι θα πουν ότι την μερίδα του Λέοντα θα την είχε η καλύτερη ομάδα η οποία εκ των πραγμάτων θα παίζει επιθετικά Και όμως  τρία πέναλτι έδωσαν οι διαιτητές υπέρ της Κλένιας  και εννέα σε βάρος της Τώρα πως είναι δυνατόν μια ομάδα να κατακτά το πρωτάθλημα και να την καταλογίζουν τριπλάσιο αριθμό πέναλτι από αυτό που της παραχωρούν δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ; να απαντήσει
Αλλά υπάρχει και κάτι που είναι ακόμη πιο τρελό. Η ομάδα της Κλένιας δεν είχε ούτε μια κόκκινη κάρτα. Εδώ όμως μπορώ να δώσω μια εξήγηση Τα πέναλτι ήταν τα περισσότερα ανύπαρκτα
Συγχαίρω την ομάδα του χωριού μου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Αλλά περισσότερο ως Κλενιάτης αισθάνθηκα υπερήφανος που κατόρθωσαν επιτέλους να ξεγελάσουν κάποιους που χρησιμοποιούν την δύναμη τους για κλέβουν τίτλους