Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019

Τι κάνει η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό με ή χωρίς τον Μάνταλο

ΑΕΚ: Όλα όσα έχει κάνει κόντρα στον Ολυμπιακό με ή χωρίς τον Μάνταλο
Αμφίβολη παραμένει για την ΑΕΚ η συμμετοχή του Πέτρου Μάνταλου στο εκτός έδρας ντέρμπι της Κυριακής (27/10, 19:30) κόντρα στον Ολυμπιακό.
Πάμε να θυμηθούμε τι κάνουν οι κιτρινόμαυροι κόντρα στους ερυθρόλευκους είτε έχοντας τον αρχηγό τους βασικό είτε εκτός αποστολής.
Στο πρωτάθλημα
Τη σεζόν 2015-16 στο Φάληρο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Μάνταλος έπαιξε 83 λεπτά, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 4-0. Για την 22η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ η Ένωση κέρδισε 1-0 τους Πειραιώτες, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να παίζει σε όλο το παιχνίδι.
Την περίοδο 2016-17 στο 3-0 του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη ο Μάνταλος αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα. Στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική έπαιξε 84 λεπτά και η ΑΕΚ κέρδισε 1-0.
Όταν η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα, στο εντός έδρας ματς του πρώτου γύρου της σεζόν 2017-18 ο Μάνταλος έπαιξε 90 λεπτά και σκόραρε το νικητήριο τέρμα της Ένωσης στο 90’, ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή από 0-2 σε 3-2. Στο Φάληρο για την 20η αγωνιστική η ΑΕΚ πάλι με ανατροπή (1-2) πήρε τη νίκη, με τον Μάνταλο τότε τραυματία να μην αγωνίζεται.
Και πέρυσι στο 1-1 του ΟΑΚΑ ο Μάνταλος δεν είχε αγωνιστεί λόγω τραυματισμού. Τότε για την 6η αγωνιστική ο δικέφαλος είχε φιλοξενήσει τους ερυθρόλευκους στο Στάδιο. Για την 21η αγωνιστική στο Καραϊσκάκη, όμως, είχε παίξει 85 λεπτά, αλλά η ΑΕΚ είχε χάσει με 4-1.
Για το Κύπελλο
Αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια οι δυο ομάδες έχουν συναντηθεί και στο Κύπελλο Ελλάδας. Τη σεζόν 2014-15 για τα προημιτελικά στο πρώτο ματς στο Καραϊσκάκη Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1, με τον Μάνταλο να παίζει 87 λεπτά. Στη ρεβάνς που διακόπηκε, ο Μάνταλος αγωνίστηκε 67 λεπτά.
Την επόμενη σεζόν (2015-16) ΑΕΚ και Ολυμπιακός συναντήθηκαν στον τελικό. Η ΑΕΚ κέρδισε 2-1 και πήρε το Κύπελλο, με τον Μάνταλο να παίζει 81 λεπτά και να σκοράρει το πρώτο τέρμα της Ένωσης.
Τη σεζόν 2016-17 οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στα ημιτελικά. Η Ένωση κέρδισε 1-2 στο Καραϊσκάκη στο πρώτο ματς. Τότε ο Μάνταλος έπαιξε 81 λεπτά και είχε δώσει μία ασίστ. Στη ρεβάνς η ΑΕΚ ηττήθηκε (0-1), αλλά προκρίθηκε, με τον Μάνταλο να παίζει σε όλο τον αγώνα.
Τέλος, τη σεζόν 2017-18 συναντήθηκαν ξανά στο Κύπελλο οι δύο ομάδες. Για τα προημιτελικά στο πρώτο παιχνίδι στο Καραϊσκάκη έμειναν στο 0-0 και ο Μάνταλος δεν είχε παίξει λόγω τραυματισμού. Το ίδιο συνέβη και στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να κερδίζει 2-1 και να προκρίνετα