ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ: Α.Ο ΛΟΥΤΡΑΚΙ - ΠΡΟΟΔΟΣ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 5-0

Ανησυχία για Κολοβάκη. Ντεμπούτο για τρεις μικρούς

• Δίχως να δυσκολευτούν, οι οράνιε επικράτησαν εύκολα της φιλότιμης Προόδου Αγ. Βασιλείου και πήραν την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Κορινθίας.

• Οι ποδοσφαιριστές του κ. Μεσολόγγη ήταν σοβαροί, αγωνιστικά πειθαρχημένοι, «έβγαλαν» αρκετές όμορφες συνεργασίες  και δημιούργησαν πολλές καλές φάσεις.

• Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης είναι ότι πέρα από τα πέντε γκολ, όλα προερχόμενα από πολύ καλούς συνδυασμούς, οι οράνιε σημάδεψαν και 6  (!) φορές τα αντίπαλα δοκάρια. Από δύο φορές οι Αποστολάκης (17’,88’) και Γκαρμίρης (33’, 89’) και από μια οι Χρυσαφίδης (13’) και Κολοβάκης (28’).

• Ο τεχνικός των οράνιε χρησιμοποίησε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα στο βασικό σχήμα τους  νεαρότερους παίκτες της ομάδας. Τον 16χρονο Σπανίδη και τον 15χρονο Πετρίδη (ντεμπούτο του τελευταίου με τη πρώτη ομάδα σε επίσημο παιχνίδι). Στο δεύτερο μέρος  αγωνίστηκαν (επίσης για πρώτη φορά με την ανδρική ομάδα)  οι 15χρονοι Μάριος Παππάς και Νίκος  Σαλοδημήτρης από την ομάδα Νέων του συλλόγου.

• Ανησυχία ενόψει της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος προκαλεί ο τραυματισμός του Γιάννη Κολοβάκη. Ο μέσος των οράνιε σκόραρε σήμερα δύο φορές, είχε και ένα δοκάρι, αλλά δεν ήταν τυχερός στη φάση του 48ου λεπτού. Η μπαλιά-τρύπα του Αποστολάκη τον έβγαλε μόνο του  απέναντι στον Μανωλάκη. Ο μέσος των οράνιε «τσίμπησε» τη μπάλα προλαβαίνοντας την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, ο οποίος κατά λάθος τον πάτησε. Ο ποδοσφαιριστής αντικαταστάθηκε άμεσα με τον αριστερό του αστράγαλο πρησμένο.

• Τα γκολ της αναμέτρησης:

• 19o λεπτό. Το γύρισμα του Ζερβού στη μικρή περιοχή και το πλασέ του Κολοβάκη για το 1-0.

• 20ο λεπτό. Η μπαλιά του Κολοβάκη στην πλάτη της άμυνας με τον Αποστολάκη να κοντρολάρει και να πλασάρει για το 2-0.

• 33ο λεπτό. Η σέντρα του Γκαρμίρη με τον Κολοβάκη με πλασέ να σημειώνει το 3-0.

• 36ο λεπτό. Νέα σέντρα του Γκαρμίρη, το πρώτο σουτ του Σπανίδη θα βρει σε σώμα αμυντικού και ο Χρυσαφίδης με πλασέ από το σημείο του πέναλτι το 4-0.

• 68ο λεπτό. Το γύρισμα του Ζερβού στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Μάγγος με δυνατό πλασέ το τελικό 5-0.

• Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Σπηλιώτης με βοηθούς τους κ.κ Μοντζέλη και Κλεπετσάνη.

• Α.Ο Λουτράκι:  Παναγιωτόπουλος, Γκαρμίρης, Σπανίδης, Τσώκος, Νώτης, Μάγγος (73’ Σαλοδημήτρης), Πετρίδης, Κολοβάκης (49’ Παππάς), Ζερβός, Αποστολάκης, Χρυσαφίδης.

• Πρόοδος Αγ. Βασιλείου: (Γιώργος Καρυώτης): Μανωλάκης, Μαχαίρας, Δαλαμαρίνης, Σκουλάς, Πίπιλος, Δράκος Μ, Ζαφειρόπουλος, Μπρίνιας, Δράκος Π. (79’ Κυριάκος),  Τσώτος (76’ Σελιώτης), (70’ Κουτσούκος), Κλάρος